Camelia Shiseido
1
Nisan 2015
Ipuçlarι & Ritüeller, Uncategorιzed

UV IŞINLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

UV A ışınları cildin derinliklerine nüfuz eden “yaşlanma ışınları”dır. Bunlar, kırışıklıklar ve sarkma gibi etkilere ve bu etkilerin birikimleri olarak cilt kanserine sebep olabilirler. UVA ışınları gün boyunca ve tüm yıl eşit şekilde güçlüdürler ve günlük koruma gerektirirler.

UV B ışınları cildinizin üst yüzeyini etkileyen ve güneş yanıklarının sorumlusu olan “yakıcı ışınlar”dır. UVB ışınlarının en güçlü olduğu dönemler ilkbahar ve yaz aylarında saat 10-14 arasıdır. Aynı zamanda ekvatora yakın tropikal bölgelerde ve yüksek rakımda daha güçlüdür.

 

Cilt UV ışınlarına maruzkaldığında…

epidermis & UV rays
  • Koruma bariyeri ve nemlendirme fonksiyonu azalır.
  • Çok fazla melanin üretilir ve beneklenme olur.
  • Kolajen ve elastinler bozulur ve zarar oluşur.
  • Kırışıklıklar ve sarkmalar oluşur.

UV ışınlarının etkileri direkt güneş ışığına ne kadar maruz kalındığına ve çevre tarafından ne kadar yansıltıldığına bağlı olarak çeşitlilik gösterir.

Güneşli bir günde UV seviyesi

ratio UV
ratio UV 2

 

 

Özellikle kar ve su oldukça yüksek yansıtmaya sahiptir. Kışın zayıf güneş ışığı alan günlerinde bile karlar güneşin UV ışınlarının % 80’inden fazlasını yansıtır. Bu oran kar olmasaydı etki edeceği seviyenin 1.8 katıdır. İşte bu nedenle kayak ve snowboard özel dikkat gerektirir ki bu nedenle kış sporları yaparken geniş spektrumlu ve yüksek korumalı güneş koruyucusu kullanmayı unutmayın.